Vitamíny ABC

 

Vitamíny sú pre naše telo nevyhnutné. Potrebuje ich na zachovanie základných funkcii tela a udržiavanie zdravia. Zdravá a pestrá strava je dôležitým základom pre dostatok vitamínov a minerálov. Ľudské telo si nedokáže všetky vitamíny vyrobiť samo, produkuje ich v nedostatočnom množstve. Množstvo vitamínov, ktoré potrebujete, závisí aj od vašej osobnej situácie ako napr. vek, choroba či tehotenstvo.

Aké vitamíny poznáme? Na čo slúžia a prečo ich potrebujeme?

Existuje trinásť rôznych vitamínov, ktoré na základe rozpustnosti delíme do 2 skupín:

  • Vitamíny rozpustné v tukoch sú A, D, E a K. V malých množstvách môžu byť uložené vo vašom tele.
  • Vitamíny rozpustné vo vode sú B1, B2, B3, B5, B6, B8, B11, B12 a vitamín C. Telo tieto látky nedokáže ukladať a ich nadbytok je vylúčený močom. Preto ich musíte denne dopĺňať.

Vitamín A - retinol

Vitamín A zaisťuje správne fungovanie imunitného systému. Okrem toho je vitamín A vhodný pre zdravý rast, pokožku, vlasy a ďasná a zabraňuje nočnej slepote. Tento vitamín získavame  z rýb, pečene, mliečnych výrobkov a nízkotučného margarínu.

Vitamín B

Kedysi sa predpokladalo, že existuje iba jeden vitamín B. Dnes už vieme, že existuje niekoľko vitamínov B, ktoré sú svojím pôsobením čiastočne od seba navzájom závislé. Spoločne zabezpečujú dobrý metabolizmus a optimálne fungovanie mozgu a nervového systému. Premieňajte sacharidy, tuky a bielkoviny z potravín na energiu a stavebné materiály.

• B1 – tiamín: Zabezpečuje spaľovanie uhľohydrátov, čo dodáva telu energiu. Hrá tiež dôležitú úlohu pri vedení nervových impulzov. Pri nedostatku vitamínu B1 budete trpieť únavou, depresiou a nechutenstvom.

• B2 - riboflavín: Vitamín B2 je potrebný na dobré trávenie. Taktiež zohráva dôležitú úlohu pre udržanie zdravej pokožky a vlasov. Vitamín B2 sa nachádza v mliečnych výrobkoch, mäse, zelenine, ovocí a obilných výrobkoch. 

• B3 - niacín: Vitamín B3 pomáha telu získavať energiu z cukru, tukov a bielkovín. Okrem toho hrá dôležitú úlohu vo fungovaní nervového systému a zaisťuje zdravú pokožku. Dobrým zdrojom sú mäso, ryby, orechy, obilniny, zelenina a ovocie.

• B5 - Kyselina pantoténová: sa nachádza takmer vo všetkých potravinách, takže sa nemusíme obávať, že jej budeme mať nedostatok. B5 zaisťuje, že telo môže odbúravať bielkoviny, tuky a uhľohydráty. Stimuluje tvorbu antistresových hormónov a protilátok.

• B6 - Pyridoxín: pomáha pri tvorbe červených krviniek, je nevyhnutnou látkou pre váš nervový systém a udržuje rovnováhu pohlavných hormónov. Tento vitamín pochádza hlavne z mäsa, rýb, vajec, strukovín, zemiakov a výrobkov z pšenice.

• B7 - biotín: S vitamínom B7 udržiavame pokožku a vlasy zdravé. Okrem toho B7 stimuluje produkciu mastných kyselín. Nachádza sa vo vajciach, mlieku, sóji, orechoch, čokoláde a karfiole. Nedostatok vitamínu B7 je nezvyčajný.

• B11 - Kyselina listová: Táto látka je veľmi dôležitá pri výrobe krvi a materiálu DNA. B11 tiež chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami. Tento vitamín sa vyskytuje hlavne v zelenej zelenine, ovocí a celozrnných výrobkoch.

• B12 - kobalamín:  je nevyhnutný na tvorbu červených krviniek a pre dobre fungujúci nervový systém. Vitamín B12 sa vyskytuje iba v potravinách živočíšneho pôvodu, ako je mäso a mliečne výrobky. 

Vitamín C - kyselina askorbová

Vitamín C podporuje imunitný systém, podieľa sa na metabolizme kolagénu. Podporuje tak zdravé kosti, chrupavky a zuby. Vďaka nemu telo účinnejšie zápasí s infekciami, zabezpečuje rýchlejšie hojenie rán, zdravý rast a plní mnohé ďalšie úlohy. Nájdete ho v zelenine a ovocí. Pomaranče a kiwi obsahujú oveľa viac vitamínu C ako napríklad jablká. Ak bývate často prechladnutí, trpíte nedostatkom energie, zoberte si viac vitamínu C.

Vitamín D

Hlavným zdrojom vitamínu D je slnko. Týmto spôsobom sa vyrába asi dve tretiny množstva vitamínu D, ktoré potrebujete každý deň. Zvyšok pochádza zo stravy. Vitamín D sa vyskytuje hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu. Tieto potraviny však zvyčajne obsahujú veľmi málo vitamínu D. Výnimkou sú mastné ryby. Nedostatok vitamínu D je častý a môže viesť k úbytku kostnej hmoty. 

Vitamín E - tokoferol

Vitamín E udržuje pokožku, nervy, svaly, červené krvinky a srdce zdravé. Pomáha tiež predchádzať kardiovaskulárnym chorobám. Pokiaľ ide o jedlo, myslite na rastlinný olej, orechy, obilniny, müsli a sezamové semená. Závažné príznaky spôsobené nedostatkom vitamínu E sú veľmi zriedkavé.

Vitamín K

Vitamín K zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi. Zvyčajne sa vyrába v hrubom čreve. Tento vitamín môžete získať z brokolice a špenátu. Dojčené deti potrebujú počas prvých troch mesiacov 150 mikrogramov vitamínu K denne. Počiatočná dojčenská výživa už obsahuje dostatok vitamínu K.

Viac informácií o nedostatku vitamínov a minerálov nájdete tu na stránke livsane.family

LIVSANE - produkty pre zdravie, imunitu, matku a dieťa, tehotenské testy a ďalšie


Blogy, ktoré by vás mohli zaujímať

Produkty LIVSANE

Produkty LIVSANE

Vyhľadaj lekáreň

Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň