Prečo potrebujú bábätká vitamín D?

 

Pediatri plošne predpisujú vitamín D bábätkám už od druhého týždňa po narodení. Prečo je však také dôležité príjem vitamínu D u detí nezanedbať ?

Vitamín D  pomáha vášmu dieťaťu pri vývoji a raste tela a kostí absorbovaním vápnika a fosforu. Jeho podávaním u detí predchádzame okrem iného rozvoju rachitídy (krivice) a osteomalácie. Zodpovedá aj za vývoj imunitného a nervového systému. Dostatok „déčka“ v detstve pozitívne vplýva na metabolizmus, kardiovaskulárny a gastrointestinálny systém, obličky, pohlavné orgány, krv a prevenciu rakoviny v dospelosti. 

Koľko vitamínu D by malo moje dieťa dostať?

Už od ukončeného druhého týždňa života dieťaťa sa predpisuje vitamín D vo forme kvapiek. Obvykle sa zdravým novorodencom podáva jedna kvapka denne, predčasne narodeným deťom dve kvapky denne. U všetkých novorodencov sa odporúča podávanie vitamínu D v dávke 400 IU  (IU -Medzinárodná jednotka) denne minimálne počas 12 mesiacov.

Je potrebné podávať vitamín D dojčenému dieťaťu?

Materské mlieko je najlepším zdrojom výživy pre bábätká a poskytuje im dostatok väčšiny potrebných živín. Táto jedinečná tekutina však nedokáže poskytnúť dostatočné množstvo vitamínu D. Materské mlieko obsahuje približne len 20 – 80 IU vitamínu D v jednom litri. 

Potrebujú deti, ktoré sú kŕmené umelou výživou ďalší vitamín D?

Mliečne náhrady obsahujú 400 IU vitamínu D v jednom litre. Bábätka, ktoré sú na umelých mliečkach, majú preto vyšší príjem vitamínu D. Avšak v prípade, že dieťa nevypije celý liter umelého mlieka denne tiež hrozí nedostatok vitamínu D.

Mali by tehotné ženy užívať doplnky vitamínu D?

Dopĺňanie D-vitamínu by malo začať už pred narodením. U tehotných žien je odporúčané dopĺňať vitamín D, pretože prechádza placentou aj k nenarodenému bábätku. Bábätká sa prirodzene rodia so zásobou vitamínu D na 2-3 mesiace za predpokladu, že tehotná žena prijímala dostatočné množstvo v strave (aj 1 000 IU denne). 

Nič netreba preháňať

Pri podávaní kvapiek tekutého vitamínu D dieťaťu je dôležité pamätať na to, že nadmerné dávkovanie nie je pre dieťa prospešné a môže byť rovnako škodlivé ako nedostatok. Uistite sa, že ste si pozorne prečítali pokyny, ktoré sa dodávajú s doplnkom a používajte iba dodávané kvapkadlo.

LIVSANE - produkty pre zdravie, imunitu, matku a dieťa, tehotenské testy a ďalšie

6.39€ Livsane - LIVSANE Tekutý vitamín D gtt 1x10 ml

LIVSANE Tekutý vitamín D gtt 1x10 ml


Výživový doplnok, tekutý vitamín D. Umožňuje individuálne dávkovanie vitamínu D pre akýkoľvek životný štýl, rovnako ako flexibilné použitie (kvapky, v nápojoch alebo jedlách). Vitamín D prispieva k udržaniu zdravých kostí, zubov a normálnych svalových funkcií. Vitamín D prispieva k normálnej funkcii imunitného systému u detí i dospelých. Vitamín D je potrebný pre zdravý rast a vývoj kostí u detí. Ideálne pre cestovanie. Vhodné pre vegetariánov, neobsahuje lepok a laktózu.


Blogy, ktoré by vás mohli zaujímať

Produkty LIVSANE

Produkty LIVSANE

Vyhľadaj lekáreň

Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň