MAGNEZIUM - vitamín „dnešnej“ doby.

 

Ak trpíte častými bolesťami hlavy, únavou, svalovými kŕčmi, častými zmenami nálady či búšením srdca, príčina môže byť práve v nedostatočnom príjme horčíka. Odhaduje sa, že asi 80% z nás ho nemá v tele dostatok.

Magnézium alebo horčík je minerál, ktorý sa v ľudskom tele podieľa na množstve procesov. Všetky telesné systémy sú viazané na potrebu tohto minerálu. Množstvo ľudí trpí jeho nedostatkom a  ani o tom nevie. 

Denne by sme mali prijať 300 až 420 mg magnézia. Množstvo doporučenej dávky sa mení v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov ako sú stres, ochorenia, zvýšená fyzická alebo psychická záťaž alebo tehotenstvo. Dopĺňať ho môžeme potravinami bohatými na magnézium (banány, zemiaky, pomaranče či špenát) alebo prostredníctvom výživových doplnkov v rôznych formách. 

 

Benefitov dostatočného príjmu magnézia je naozaj veľa.

 • Prispieva k správnemu fungovaniu svalov
  Pri jeho nedostatku sa môžu objaviť svalové kŕče, mravčenie v končatinách, či bolesť v záhlaví 
   
 • Zlepšuje kvalitu spánku
  Pomáha pri zaspávaní a dosiahnutí hlbokého spánku. Reguluje neurotransmitery, ktoré prenášajú signály do mozgu a tiež reguluje spánkový hormón melatonín
   
 • Bojuje proti depresii a stresu
  Reguláciou nervového systému pomáha predchádzať stresu, strachu a nervozite. Bolo dokázané, že ľudia v stresových situáciách spotrebujú viac horčíka. Jeho nedostatok má negatívny vplyv na náladu
   
 • Zlepšuje aktivitu mozgu
  Pomáha pri učení, tým že podporuje našu pamäť. 
   
 • Pomáha znížiť krvný tlak
  Ovplyvňuje napätie cievnej steny, následkom čoho dochádza k zníženiu krvného tlaku. Horčík môže zvyšovať účinky liekov na zníženie krvného tlaku
   
 • Podporuje účinok inzulínu
  Je zodpovedný za aktiváciu inzulínových receptorov a dohliada na hladinu cukru v krvi. Tak znižuje riziko vzniku diabetu.
   
 • Udržuje silné kosti a zuby
  Pomáha vstrebať vápnik do kostí a má úlohu aj pri aktivácii vitamínu D. Vďaka tomu znižuje riziko osteoporózy
   
 • Zvyšuje výkonnosť pri fyzickej aktivite
  Transportuje cukor do buniek, kde pomáha pri jeho premene na energiu. Redukuje kyselinu mliečnu, ktorá spôsobuje bolesť i niekoľko dní po fyzickom výkone
   
 • Tlmí príznaky migrény
  Zvýšený príjem magnézia pomôže predchádzať bolestiam hlavy uvoľnením napätého svalstva
   
 • Dôležité je doplniť ho aj v tehotenstve
  V dôsledku hormonálnych zmien sa zvyšuje vylučovanie magnézia močom. Najmä v poslednom trimestri sa zvyšuje potreba magnézia aj u nenarodeného dieťaťa. 

 

Pre lepší účinok a absorpciu magnézia je vhodná kombinácia s vitamínom B6. Tento vitamín podporuje nielen zdravie svalov a nervov, ale tiež zaisťuje, aby sa magnézium dostalo do každej bunky tela. 

LIVSANE - produkty pre zdravie, imunitu, matku a dieťa, tehotenské testy a ďalšie


Blogy, ktoré by vás mohli zaujímať

Produkty LIVSANE

Produkty LIVSANE

Vyhľadaj lekáreň

Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň