Kašeľ u detí. Rozpoznajte ho správne.

 

Kašeľ u malých detí je jedným z najčastejších dôvodov návštevy pediatra. Ide o fyziologický obranný reflex slúžiaci k očisteniu dýchacích ciest od hlienov, cudzích telies a škodlivín z vonkajšieho prostredia. V prípade bežne prebiehajúceho kašľa sa netreba znepokojovať alebo ho tlmiť. Problém nastáva v prípade, keď intenzita kašľa alebo dĺžka jeho trvania nezodpovedá bežnému ochoreniu alebo jeho príčina nie je jasná. 

Akútny kašeľ

U malých detí sprevádza akútny kašeľ  najčastejšie vírusové ochorenia horných dýchacích ciest, ku ktorým sa pridáva zvýšená teplota s nádchou a únavou. Objaví sa po 3-4 dňoch od začiatku nachladnutia a pretrváva 5 až 10 dní. Najskôr je kašeľ suchý a dráždivý, za niekoľko dní sa zmení na vlhký kašeľ spojený s vykašliavaním hlienov. Pri nekomplikovanom priebehu liečime príznaky. Odporúča  sa dostatok tekutín, zvlhčovanie vzduchu, vyvýšená poloha pri spánku a expektoranciá- prípravky na liečbu vlhkého kašľa.  Antitusiká- liečivá tlmiace suchý a dráždivý kašeľ sú vhodné na začiatku ochorenia. Súčasne podávanie antitusík a expektorancií nie je prospešné.  Ak  kombinujeme oba typy liečiv, platí zásada podávať expektoranciá ráno, na obed, prípadne 4 až 5 hodín pred spaním. Antitusiká podávame na noc k utlmeniu nočného kašľa. 

Chronický kašeľ

Kašeľ pretrvávajúci u malých detí viac ako 3 až 4 týždne sa považuje za chronický. U dojčiat a batoliat býva príčinou chronického kašľa v minimálne 15% prípadov refluxná choroba. Môže viesť k opakovanému vdýchnutiu stravy do dýchacích ciest, zástavám dýchania, nepokoju, neprospievaniu a poruchám psychomotorického vývoja. Kašeľ je zhoršený najčastejšie po jedle a v ľahu. 

Chronický kašeľ tiež zhoršujú rodičia fajčiari. Pasívne fajčenie zhoršuje priechodnosť dýchacích ciest. Pokiaľ obmedzíte tento vonkajší faktor,  zdravotný stav sa pravdepodobne výrazne zlepší. 

Riziko astmy je pri dlhodobom kašli hlavným problémom. Príznakom je, že kašeľ trápi deti pri každej bežnej aktivite a často sa rozkašľú pri fyzickej námahe. 

S chronickým kašľom vždy navštívte lekára, ktorý vylúči ďalšie komplikácie. 

LIVSANE - produkty pre zdravie, imunitu, matku a dieťa, tehotenské testy a ďalšie

6.49€ Livsane - LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 1x200 ml

LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 1x200 ml


Zdravotnícky prostriedok pre zmiernenie kašľa a upokojenie sliznice a krku. Prísady výťažku z islandského lišajníka a výťažkov zo slezu pokrývajú podráždenú sliznicu ako ochranný film, ktorý ju chráni pred ďalším podráždením. Okrem toho majú obsiahnuté látky upokojujúci účinok a zaisťujú tak rýchlejšiu obnovu podráždenej sliznice. Dávkovať možno už od 2 rokov. Bez alkoholu, bez chemických a umelých farbív, bez lepku, bez laktózy. Vhodné pre vegetariánov.


Blogy, ktoré by vás mohli zaujímať

Produkty LIVSANE

Produkty LIVSANE

Vyhľadaj lekáreň

Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň