Deti a bezpečné podávanie liekov

 

Čo by ste mali vedieť o bezpečnom užívaní liekov u detí? Viete deťom poskytnúť primeranú prvú pomoc? Je očkovanie detí bezpečné?

Užívanie liekov sa nevyhýba ani deťom. Deti často odmietajú liek užiť, alebo ho nevedia prehltnúť. Čo ak užitý liek dieťa vyvráti? Podať ho znova alebo radšej nie? 

  • Najjednoduchšie je prehltnutie tablety alebo kapsuly, keď si ju dieťa položí na jazyk , pri prehĺtaní mierne ohne hlavu dopredu a ihneď zapije dúškom vody.
  • Ak dieťa nechce lieky užívať kvôli ich chuti, pomôže, keď ich dostatočne zapije neutrálnym, napríklad bylinkovým čajom. 
  • V lekárni sa informujte o forme lieku, dostupné môžu byť okrem tabliet sirupy alebo čapíky. 
  • Ak užitý liek dieťa hneď vyvráti, je treba podať ďalšiu dávku. Liek sa väčšinou absorbuje do 15 až 20 minút, obzvlášť, ak je to tekutá forma lieku. Keď dieťa vracia neskôr, netreba ho podať znovu. 

Prvá pomoc u detí

Najviac úrazov sa stane v domácom prostredí a väčšina nehôd patrí deťom. Či je to zabehnutý cukrík, zranenia hlavy, zástava dýchania alebo febrilné kŕče, na všetky situácie je potrebné promptne a s rozvahou reagovať. Nenechajte nič na náhodu, umelé dýchanie alebo postupy pri silnom krvácaní sa dajú natrénovať na kurzoch prvej pomoci zameraných na deti. 

Deti a očkovanie

Očkovanie je zvyčajne prvý vážny a bolestivý zásah do detského organizmu. Dôvod na očkovanie v dojčenskom veku je jednoduchý. Infekciami sú najviac ohrozené malé deti a majú u nich veľmi ťažký priebeh, často v život ohrozujúcej forme. Správne podaná vakcína je úplne bezpečná. Po každom podaní očkovacej látky sa môžu objaviť mierne vedľajšie účinky. Najčastejšie  to býva bolesť, opuch, zdurenie v mieste vpichu alebo zvýšená teplota, únava, alebo nevoľnosť. Tieto  účinky sú však prirodzenou reakciou na očkovanie a signálom, že imunitný systém začal pracovať. Vo väčšine prípadov odznejú v priebehu hodín, nanajvýš niekoľkých dní. Riziko vzniku alergickej reakcie je v súčasnej dobe veľmi malé.

LIVSANE - produkty pre zdravie, imunitu, matku a dieťa, tehotenské testy a ďalšie


Blogy, ktoré by vás mohli zaujímať

Produkty LIVSANE

Produkty LIVSANE

Vyhľadaj lekáreň

Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň